• Ceny všech rezidenčních nemovitostí v uplynulém čtvrtletí vzrostly

  Posted on 31.7.2014 by redakce in Hypoteční banka.

  Index cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) v druhém čtvrtletí letošního roku potvrdil mírný růst cen rezidenčních nemovitostí z počátku tohoto roku. Nejmenší růst zaznamenaly tentokrát ceny pozemků, a to o 0,3 pcb. S mírným přírůstkem ve výši 0,7 pcb následovaly byty. Nejvýraznější posun byl zaznamenán v případě rodinných domů, o celé 2,7 pcb. Ceny rodinných domů se tak dostaly na svoji nejvyšší úroveň od začátku roku 2010.

  • Průměrná tržní cena bytů v druhém čtvrtletí roku 2014 mírně vzrostla a dosáhla hodnoty indexu 94,4;
  • Ceny rodinných domů v průběhu druhého čtvrtletí roku 2014 pokračovaly v rychlém růstu, a to o 2,7 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 103,9;
  • Mírně vzrostly také ceny pozemků v ČR, a to na výslednou hodnotu HB INDEXu 116,8.

  Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX
  je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také
  na /www.hyposvet.cz/hb-index/.

  HB INDEX 2Q 2014 – Bytové jednotky:

   

   

  Již páté čtvrtletí v řadě dochází k mírnému růstu cen bytových jednotek. Postupný obrat mnohaletého trendu táhne hlavně vývoj cen v Praze, Středních a Jižních Čechách a v Královehradeckém kraji. V ostatních krajích České republiky dochází i nadále ke stagnaci nebo mírnému poklesu cen bytů, přičemž největší snížení cen vykázal v uplynulém čtvrtletí Ústecký kraj a kraj Vysočina. Ceny starších zděných i panelových bytů stoupají stejně rychle. Ve druhém čtvrtletí rostly nejrychleji ceny bytů o podlahové ploše 56 – 75 m2. V Praze i nadále pokračoval trend zvyšující se poptávky po novostavbách. Vyjma krajských měst Prahy, Plzně, Českých Budějovic a Brna ale výstavba novostaveb spíše stagnuje,“ uvedl Petr Němeček,ředitel odboru Nemovitosti v Hypoteční bance.


  HB INDEX 2Q 2014 – Rodinné domy:

   

  „Cenová hladina rodinných domů pokračovala i ve druhém čtvrtletí letošního roku v dalším růstu a mírný vzestup vykazuje už i ve střednědobém horizontu. Ceny rodinných domů dokonce ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhly nejvyšší úrovně za dobu existence HB Indexu, tedy od roku 2010. Na trhu existuje stabilní nabídka developerské výstavby rodinných domů, a to i v regionech mimo Prahu. Zájem je zejména o rodinné domy v obcích okolo některých menších měst. Dochází tak k vylidňování měst do okolních obcí, což je trend viditelný kromě Prahy např. také na Pardubicku. Zvyšuje se zájem zejména o dřevostavby a nízkoenergetické domy (již téměř 10 % podíl na trhu) a staví se převážně menší domy do 150 m2 užitné plochy,“ vysvětluje Petr Němeček.

   

  HB INDEX 2Q 2014 – Pozemky:

   

   

   

  „HB INDEX ukázal i ve druhém čtvrtletí letošního roku na pokračující velmi mírný růst cen pozemků. I nadále platí, že pozemky jsou nejstabilnějším segmentem rezidenčních nemovitostí a jsou vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Podle červencového průzkumu Hypoteční banky by až téměř polovina Čechů (45 %) by v případě investice do nemovitostí uvažovala o pořízení pozemku. Největší zájem o pozemky je v lokalitách v okolí velkých ale i menších měst. Nízkou poptávku naopak vykazují lokality se špatnou dopravní dostupností,“ říká k vývoji trhu s pozemky Petr Němeček.

   

  O HB INDEXu:

  Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

  Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hyposvet.cz.

  Zdroj: https://www.hypotecnibanka.cz/o-bance/pro-media/tiskove-zpravy/obchodni-vysledky-cr/ceny-vsech-rezidencnich-nemovitosti-v-up1/


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
  Zobrazit formulář pro nákup
Comments are closed.