• Trhy, na kterých se vyplatilo investovat

  Posted on 17.4.2015 by redakce in ČSOB.

  SOB42211113211Světová ekonomika rostla v loňském roce o 2,8 %, v letošním roce může růst zrychlit až na 3,2 %. Firmám rostou tržby i zisky a celkový, ačkoliv někde jen opatrný, optimismus se promítá i do rostoucích cen akcií. Za uplynulý rok se nejvíce dařilo těm americkým, dobře vydělat se ale dalo i na méně očividných příležitostech. Příkladem může být realitní trh nebo ještě o něco nenápadnější region BRIC.

   

  Nejviditelnější byl v uplynulém roce růst amerických akcií. Index S&P 500 minulý rok vzrost o 13 % a na vysokých hodnotách se drží i letos. Vývoj ve společenství BRIC byl v porovnání s Amerikou poněkud nejednoznačný, nicméně za poslední rok se i na těchto finančních trzích dalo slušně vydělat. Je pravda, že velkou zásluhu na tom mělo celkové oživení globální ekonomiky spolu s odezněním některých obav z rychlých růstů úroků v USA. Ve velmi dlouhém horizontu jsou ekonomiky společenství BRIC stále perspektivní.

   

  Důvod je jednoduchý – v Brazílii, Rusku, Indii a Číně žije zhruba 40 % světové populace a s výjimkou Ruska počet obyvatel těchto zemí neustále roste. To umocňuje růstový potenciál ekonomik. „Ačkoliv v poslední době mnoho investorů své aktivity v těchto zemích utlumuje, není důvod je úplně opouštět. Ale je třeba si uvědomit, že uvedené čtyři země se značně liší a jeden faktor má na ně různé dopady. Nízká cena ropy je blahem pro Indii ale katastrofou pro Rusko,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

   

  Radost investorům udělaly i akcie realitních firem. A to zejména těch v kontinentální Evropě, které mají přitažlivější zhodnocení než jejich britské a americké protějšky. Tyto evropské nemovitosti se letos zhodnotily o 20 % a rozhodně už nejsou levné. Stále je ale výnos mnohem vyšší než u dluhopisů, se kterými se výnos z realit často poměřuje. „Zlepšuje se pracovní trh, úrokové sazby jsou velmi nízké, stejně tak i ceny ropy. To má za následek růst spotřebitelských výdajů, peníze tak mají jak lidé na nové bydlení, tak firmy na nové kanceláře a sklady,“ vysvětluje Aleš Prandstetter, co stojí za růstem akcií realitních firem.

   

  Samozřejmě, že investice do akcií firem z uvedených oblastí a regionů není zárukou úspěchu. Je důležité do svého koše vybrat ty správné společnosti a namíchat z nich vyvážený „koktejl“. Portfolio manažerům z ČSOB Asset Management se to dlouhodobě daří a za posledních dvanáct měsíců vzrostl otevřený podílový fond KBC Equity Fund America CZK s výnosem 42,18 %, následoval ho ČSOB Akciový fond – BRIC s 32,04 % a fond ČSOB Realitní mix skončil s výnosem +25,54 % třetí.

   

  Dobré zprávy čekaly na konci března i na konzervativnější investory. Žádný strukturovaný fond spravovaný ČSOB Asset Management, který existuje alespoň 1 rok, nebyl pod upisovací hodnotou. Průměrný výnos nesplaceného zajištěného/strukturované fondu od vzniku je 5,72 % ročně. Nejvyšší roční výnos od vzniku má fond Maximal Invest – ČSOB Zdravotnictví a farmacie 1, a to 16,80 % ročně (23,6 % absolutně). Nejvyšší absolutní výnos od vzniku má fond ČSOB Sport Event Winners 1 ve výši 51,9 % (11,30 % ročně). Absolutní výnos přes 40 % zaznamenalo ještě dalších 5 fondů pod správou ČSOB Asset Management.

   

  Zdroj: http://www.csob.cz/cz/Csob/Servis-pro-media/Tiskove-zpravy/Stranky/TZ150417.aspx


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
  Zobrazit formulář pro nákup
Comments are closed.