Mladí lidé dávají z mnoha důvodů přednost nájemnímu bydlení. Častěji se kvůli studiu a práci stěhují a díky bydlení v nájmu jsou flexibilnější. Také většinou nemají zpočátku dostatek finančních prostředků na pořízení vlastního bytu a na hypotéku ještě nedosáhnou. Mladí lidé se rádi baví, chtějí být v centru dění, to znamená i v centru města, kde tolik příležitostí ke koupi nemovitosti není, byty a domy jsou v těchto lokalitách velmi drahé a je jich málo.
Postupem času, kdy si lidé nacházejí životní partnery a zakládají rodiny, začne touha po vlastním bydlení narůstat. Podle průzkumů si 80% obyvatel České republiky začne uvědomovat všechny výhody, které souvisejí s vlastnictvím rezidenční nemovitosti:
Asi prvním důvodem, který zájemce o vlastní nemovitost napadne, je, že nebudou muset platit nájemné a takto ušetřené peníze vloží do vlastního bydlení (splátky úvěru či hypotéky, nutné opravy ve starším domě apod.). V každém případě se člověk stane vlastníkem a může svou nemovitost užívat k bydlení se svou rodinou, nebo ho může pronajmout a v případě nutnosti prodat. Nemovitosti až na výjimky neztrácejí hodnotu, takže je lze po letech prodat nebo předat dětem, které tak mohou bydlet levněji.
V nájemním domě o všem rozhoduje vlastník. Pokud se něco pokazí, rozbije nebo se nájemníkům nelíbí, musí vyjednávat s majitelem, aby nechal věc opravit nebo aby povolil úpravy. A někdy může jít doslova o hororové situace, pokud domluva není možná. Když se narodí děti a rodiče by chtěli třeba posunout příčku v místnosti, nemají většinou šanci na takové velké stavební úpravy. Je to však logické – dalším nájemníkům by toto uspořádání nemuselo vyhovovat a chtěli by zase něco jiného.
Pokud majitel momentálně byt či dům nepotřebuje (práce v zahraničí, přestěhování k partnerovi apod.), může svou nemovitost pronajmout a zajistit si tak pasivní příjem. Nesmí však zapomenout na to, že jako vlastník má své povinnosti – platit daň z nemovitosti, zajistit opravy, jednat s úřady atd.
Aby se pořízení vlastního bydlení stalo výhodnou investicí a ne noční můrou, je důležité zamyslet se nad jeho financováním. Vzít si 100% hypotéku nemusí být vždy to nejlepší řešení. Ideální je plánovat několik let dopředu. Rodina si může založit stavební spoření u Lišky pro všechny své členy (děti mohu mít svou smlouvu hned po narození). Smlouvy se pak dají sloučit v jeden úvěrový případ, tzn. že jsou k dispozici úspory navýšené o státní podpory a výhodný úvěr, a to už je zajímavá částka, za kterou je možné pořídit i rodinný dům.