• Rok 2015 očima analytiků ČSOB a Ery

  Posted on 17.12.2014 by redakce in ČSOB.

  SOB42V příštím roce na obyvatele České republiky čeká několik změn, které se odrazí v jejich rodinných rozpočtech. Jde především o zavedení druhé snížené sazby DPH, zrušení regulačních poplatků u lékařů a v lékárnách, zvýšení daňové slevy na děti, obnovení slevy pro pracující důchodce či omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Příští rok si tak polepší zejména rodiny s dětmi a důchodci. Názory a komentáře finančních analytiků ČSOB a Era k aktuálním ekonomickému dění můžete sledovat také na Twitteru.

   

  Situace v Americe a Evropě

  „Zatímco americká ekonomika jede skoro na plný plyn, růst eurozóny zůstává hodně nejistý. Strukturální problém Itálie a Francie v kombinaci se slabší poptávkou z Asie budou i v roce 2015 držet eurozónu v pasti slabého růstu. ECB proto bude v pokušení odstartovat přímý nákup vládních dluhopisů do vlastní bilance,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Ery.

   

  Americká centrální banka by poprvé od roku 2006 měla zvýšit úrokové sazby. „Konec éry levného dolaru může negativně dopadnout na řadu rozvíjejících se ekonomik, které z jeho přílivu v uplynulých letech těžily. Zvlášť pokud jsou navíc závislé na vývozu ropy. Pro eurozónu i Česko by ale dražší dolar neměl být výraznějším problémem,“ doplňuje Jan Bureš.

   

  Jak to bude s tolik diskutovanou ropou?

  Ropa propadla na pětiletá minima a pohybuje se na dostřel od 65 USD za barel. Éra nízkých cen ropy by navíc neměla jen tak odeznít. V roce 2015 očekáváme, že ropa Brent neporoste a zůstane v průměru okolo 65 USD za barel. „Nízké ceny nejsou na rozdíl od krizového roku 2009 odrazem destrukce poptávky. Tentokrát se jedná na prvním místě o důsledek vyšší těžby ropy. Proto by měly čistým dovozcům (většina vyspělého světa) přinést v součtu kladné body,“ uzavírá Jan Bureš.

   

  A jaká bude situace v České republice?

  Podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky je potěšitelné, že česká ekonomika v posledních měsících nabírá dech a zejména domácí složky agregátní poptávky se vymaňují z útlumu. „Na druhé straně však je nezbytné mít stále na zřeteli i přetrvávající hrozby pro pokračování domácího ekonomického oživení, zejména pak stále nejednoznačný vývoj v eurozóně. Pokud by se měly naplnit pesimistické scénáře vývoje vnějšího ekonomického prostředí, je otázkou, v jaké míře a jak dlouho by české hospodářství dokázalo vzdorovat negativním dopadům na soukromé investice, tvorbu pracovních míst, mzdový růst a v neposlední řadě na rovnováhu veřejných financí,“ upozorňuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

   

  Jak to bude s průmyslem? A co zaměstnanost?

  Slova Martina Kupky potvrzuje i jeho kolega Petr Dufek. „Oživení ekonomiky má solidní základy. Průmyslu nahrává rostoucí poptávka po automobilech, investorům úrokové sazby a spotřebitelům nízká inflace. Ekonomika, zvláště pak průmysl, vytváří nová pracovní místa a podílí se tak na zlepšování reálné finanční situace domácností i na lepší náladě spotřebitelů,“ uzavírá Petr Dufek, analytik ČSOB.

   

  Zdroj: http://www.csob.cz/cz/Csob/Servis-pro-media/Tiskove-zpravy/Stranky/TZ141217.aspx


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
  Zobrazit formulář pro nákup
Comments are closed.