Bankovní rada ČNB bude na svých měnověpolitických zasedáních – tak jako doposud – posuzovat vývoj cen a ekonomiky dle vyznění každé další nové makroekonomické prognózy, anebo na základě hodnocení bilance rizik (stávající) prognózy.
Vývoj inflace tedy hodnotíme pravidelně. A v dalších měsících budeme samozřejmě věnovat velkou pozornost pravidelnému hodnocení toho, jakým způsobem se další uvolnění měnové politiky promítá do ekonomiky. O našem hodnocení budeme jistě diskutovat s vládou i se zástupci Parlamentu ČR, jimž naše Zprávy o inflaci pravidelně předkládáme.
V této souvislosti připomínám, že i po oslabení koruny očekáváme v nejbližších měsících a po celý příští rok pomalý růst cen. Průměrná inflace za celý rok 2014 bude druhá nejnižší za desetiletí – 1,3 procenta. V průměru za roky 2014–2015 čekáme inflaci kolem 2 %, tj. přesně v souladu s naším cílem. To není dramatický cenový výkyv. Dvouprocentní inflace je všude na světě považována za cenovou stabilitu, o níž ČNB dle zákona pečuje.
Vedle toho, že nesmíme přijímat pokyny od vlády (dle zákona „ČNB, bankovní rada ani žádný člen bankovní rady nesmějí … vyžadovat ani přijímat pokyny od prezidenta republiky, Parlamentu, vlády a jiných orgánů České republiky“), musím říci, že si neumím představit takový ekonomický vývoj, který by nás vedl k přitvrzení měnové politiky v nejbližších měsících, mj. právě proto, že růst cen bude velmi nízký.
V české ekonomice chybí poptávka a další uvolnění měnové politiky podpoří její růst. Na pozitivní růstové dopady našeho měnověpolitického rozhodnutí jsme upozornili a vyčíslili je.
Veškerá vyjádření členů bankovní rady pro média, zhodnocení důvodů a přínosů oslabení koruny, odpovědi na nejčastější otázky, reakce na mýty, které opřádají rozhodnutí bankovní rady, a prezentace k tématu naleznete na webových stránkách ČNB.