Trebbia je evropské ocenění, které vzniklo v roce 2000 jako výraz uznání a poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům. Návrhy kandidátů na Evropskou cenu Trebbia předkládají Nadačnímu fondu Trebbia osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty vybírá Mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky.
Co vlastně stojí za vznikem ocenění Trebbia?
Francouzský světec svatý Roch žil na přelomu 13. a 14. století. Pomáhal všude, kde řádila morová epidemie. Jeho péče o nakažené působila na mnohé jako zázrak. Nakonec touto nemocí sám onemocněl a uchýlil se do jeskyně na břehu italské řeky Trebbie. Podle legendy se mu zjevil anděl a dodal mu odvahu. Světce našel pes šlechtice Gotharda ze zámku v Sarmatu a denně mu nosil bochník chleba ze stolu svého pána. Díky tomu se uzdravil a mohl se vrátit k pomoci nemocným. Zemřel v roce 1327. Část světcových ostatků uchovává chrám sv. Víta v Praze. Jako díkůvzdání za to, že Prahu obešla morová epidemie, inicioval císař Rudolf II. a strahovský opat Jan Lohel, v roce 1599 stavbu kostela v areálu kláštera a zasvětili ho svatému Rochu.
Od roku 1994 v tomto jedinečném prostoru sídlí mezinárodní Galerie MIRO, která v roce 2000, jako výraz uznání podnikatelům, mecenášům i umělcům, zřídila evropskou cenu nazvanou podle řeky Trebbie. Tuto cenu nyní uděluje Nadační fond TREBBIA.
Evropsko-ruská banka se opět stala partnerem galavečera Trebbia, který se konal 10. 3. 2013 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Mimo mnoha dalších umělců se představila například Pražská komorní filharmonie pod vedením J. Bělohlávka, dále Karel Gott se svým laudatiem a o dramatickou složku se postaralo Černé divadlo Jiřího Srnce. Součástí večera byla rovněž dražba obrazů od známých osobností jako Petr Čech, Oleg Tabakov, sir Bob Geldof nebo Karel Gott. Večerem provázeli moderátoři Jitka Novotná a Ľubomír Bajaník.